Springdale (SPR/Stock)
Steel Pines Cargo 7x16 TA2 Enclosed Trailer (3.5K)
Low Stock
Available Qty: 1.0
$ 8,095.00
VIN: 7FWBE1628T1038581
Stock #: 38581
Specifications
| Año | 2026 |
| Marca | Steel Pines Cargo |
| Numero de Modelo | 7 x 16 TA2 |
| Altura | 7' |
| Ancho | 7' |
| Stock # | 38581 |
| Longitud del piso | 16' |
| Axle Capacity | 3,500 lbs |
| GVWR | 7,000 lbs |
| Cargo Carrying Capacity | 4,740 lbs |
| Unloaded Vehicle Weight | 2,260 lbs |
Description
Trailer Specs
- Triple Tube Extended Tongue
- Sloped V-Nose
- 3/4" Plywood Floor
- 3/8" Plywood Walls
- Thermo Cool Insulated Ceiling Liner
- 24" ATP Stoneguard
- 205/15" 6 PLY Radial Tires
- E-Z Lube® Hubs
- 3,500# Spring Axles
- Diamond Plate Aluminum Fenders
- Rear Ramp Door with Spring Assist
- 16" Ramp Extension
- (4) 5,000 lb. D-Rings

- Electric Brakes with Breakaway Kit
- (2) 12v LED Lights with Wall Switch

- .080 Aluminum Semi Screwless Exterior Walls
- Blackout Exterior Package
- 32" Side Door w/ Flush Lock
- 19 LED Mini Clearance Lights
- 16" OC Tube Floor Crossmembers
- 16" OC Tube Vertical Posts
- 16" OC Tube Roof Bows
- Tube Main Rails
- 7' Interior Ceiling
- 5-Year Limited Warranty