Springdale (SPR/Stock)
Steel Pines Cargo 5x8 SA Enclosed Trailer
Low Stock
Available Qty: 1.0
$ 4,295.00
VIN: 7FWBE0811T1037318
Stock #: 37318
Specifications
| Año | 2026 |
| Marca | Steel Pines Cargo |
| Numero de Modelo | 5 x 8 SA |
| Altura | 5'6" |
| Ancho | 5' |
| Stock # | 37318 |
| Longitud del piso | 8' |
| Axle Capacity | 3,000 lbs |
| GVWR | 2,990 lbs |
| Cargo Carrying Capacity | 2,150 lbs |
| Unloaded Vehicle Weight | 840 lbs |
| Color | Black |
Description
Standard Trailer Specs
3,000lb Spring Axles
205/75 R15C Radial Tires
2,150# Payload Capacity
2,990# Gross Vehicle Weight Rating
Extended Tube Tongue
8' Floor Plus V-Nose
Sloped V-Nose
16" On Center Floor, Ceiling and Walls
All Box Tube Construction
5'6" Interior Height
Thermo Cool Insulated Ceiling Liner
.080 Polycore Exterior Metal (Semi Screwless)
RV Door
Rear Ramp Door, (Spring Assisted) w/Flap
(4) D-Rings
All LED Exterior Lights
Additional LED Clearance Lights
3/4" Plywood Floor
3/8" Plywood Walls
5 YEAR WARRANTY