Springdale (SPR/Stock)
High Country 7x16 TA2 Aluminum Framed Enclosed Trailer (3.5K)
Low Stock
Available Qty: 1.0
$ 9,295.00
VIN: 5FWBE1620TD031828
Stock #: 31828
Specifications
| Year | 2026 |
| Manufacturer | Alcom High Country |
| Model Number | XPRESS 7x16 XLT |
| Height | 6'10" |
| Width | 7' |
| Stock # | 31828 |
| Floor Length | 16' |
| Axle Capacity | 3,500 lbs |
| GVWR | 7,000 lbs |
| Cargo Carrying Capacity | 4,938 lbs |
| Unloaded Vehicle Weight | 2,062 lbs |
| Color | White |
Description
Trailer Specs
- STANDARD SPECIFICATIONS:
- All-Aluminum Construction
- Integrated Frame Design
- One-Piece Aluminum Roof
- V-Nose Construction
- 24" Stone Guard
- Leaf Spring Axle w/4" Drop
- Rear Ramp w/Spring Assist & Aluminum Hardware (XLT)
- Plastic Salem Vents
- (1) Interior Dome Light
- Exterior LED Lighting
- LED Slimline Stop/Turn/Tail Lights
- LED ID Marker Light Bar (Top/Center Bulkhead)
- 3/4" Water Resistant Decking
- 3/8" Water Resistant Interior Walls
- Interior Cove Trim
- 2-5/16" Coupler w/Safety Chains
- Screwless .030 Bonded Sides
- 3" Exterior Trim
- 4-Year Limited Warranty
- Subframe: 2"x4"
- Floor & Roof Studs: 24" O/C
- Wall Studs: 16" O/C
- Box (WxLxH): 84"x16'x84"
- Interior (WxLxH): 81.25"x15'10"x82"
- Overall (WxLxH): 101"x20'8"x101"
- Deck Height: 19”
- Hitch Height: 18"
- Rear Door Opening (WxH): 76"x78"
- V-Nose: 18”
- Axle(s) - Qty/Rating 2-3500# Braked
- GVWR 7000#
- Wheels: 15" Gloss Black Mods
- Tires: 205/75R15
- Side Door: 32"x66"
- Ball Size: 2-5/16"
- Jack: 2000# Center Jack
- Safety Chains :
- Curb Weight: 1480#
- Payload: 5520#
- Upgrades:
- Add 6” to Box Height (82" Interior Height)